SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu seo , istenilen kelimelerde arama motorlarında istenen sıralamalara gelebilmek adına yapılan çalışmalar bütünüdür. Açıkçası, ”  arama motorları için optimizasyon” olmalıdır  , çünkü çalışmanın arkasındaki amaç budur. Doğru yaparsanız, SEO önlemleri sayfanızın organik arama sonuçlarında görünmesine neden olur. Arama Motoru Sonuç Sayfaları (SERP) , mümkün olduğunca öne yakın görüntülenir.

SEO,  arama motoru pazarlamasının bir alt alanıdır . Optimizasyon, görsel arama (ör. Google Görseller), video arama (ör. Google Video), haber arama (ör. Google Haberler) veya dikey arama motorları (ör. Booking.com) dahil olmak üzere farklı arama motorlarını hedefleyebilir.

Ve evet, teorik olarak bu optimizasyonu Bing, Yahoo gibi diğer arama motorları için de kullanabilirsiniz! ve DuckDuckGo, işletmek – burada  yalnızca Google’dan bahsediyoruz , çünkü bu arama motoru  dünya çapında yüzde 75’lik bir pazar payı  ve  Almanya’da yüzde 90’ın üzerinde bir pazar payıyla  açık ara en önemlisidir .

Bu arada, Google her yerde en iyi arama motoru değil:

 • Çin (Baidu)
 • Japonya (Yahoo! Japonya)
 • Güney Kore (Naver)
 • Rusya (Yandex)
 • Çek Cumhuriyeti (Seznam)

SEO’nun ilk prensipleri nelerdir?

İlk İlkeler, bir kavramın en temel gerçekleridir. En küçük yapı taşını, en küçük atom birimini düşünün.

Varsayımlarınızı ne zaman temel gerçeklere , ne zaman kulaktan dolma bilgilere dayandıracağınızı bilmek çok önemlidir. Arama motoru optimizasyonu gibi karmaşık bir alanda başarılı olmak için ilk ilkeleri bilmeniz ve diğer tüm (ikincil) ilkeleri bunun üzerine inşa etmeniz gerekir.

 1. Google, insanların bu ilgiyi reklamverenlere satabilmeleri için arama motorlarını kullanmalarını istiyor.
 2. Bir arama motoru tarayıcısının çabası bedava değildir.
 3. Bir sayfa, yalnızca daha önce bir arama motoru tarayıcısı tarafından bulunmuşsa dizine eklenebilir.
 4. Bir arama sorgusunun arama sonuçlarında görünmesi için bir sayfanın dizine eklenmesi gerekir.
 5. Sorgu, belirli bir şey için bir istektir.
 6. İyi bir sıralama elde etmek için, bir sayfanın bir arama sorgusuyla alakalı (anahtar kelimeler ve niyet) olması gerekir.
 7. Birkaç farklı arama sorgusu için bir sayfa bulunabilir.
 8. Bir arama sorgusunun farklı arama amaçları olabilir.
 9. Google, bir arama sorgusu için en yaygın arama amacını veya birincil talebi en iyi şekilde karşılıyorsa, sonucu en üstte görüntüler.
 10. Arama motorları, yeni sayfalar bulmak ve içeriği sıralamak için bir sinyal olarak yönlendirmelere ihtiyaç duyar.

En önemli SEO önlemleri nelerdir?

Bir bakışta en önemli SEO önlemleri:

 1. Taranabilirlik ve dizine eklenebilirlik sağlayın.
 2. Güvenli ve hızlı bir web sitesi sağlayın.
 3. İşle ilgili anahtar kelimeleri araştırın.
 4. Bir arama sorgusunun arkasındaki amacı not edin.
 5. İlgili web sitelerinden geri bağlantılar oluşturun.

Arama motoru optimizasyonu nasıl çalışır?

Kullanıcıların arama motorları aracılığıyla aradığı sözde anahtar kelimeler, arama motorları için optimizasyonun merkezinde yer alır. Bir şirket olarak, web sitenizin teklifinizle eşleşen anahtar kelimeler için arama sonuçlarının ilk sayfasında bulunması önemlidir.

 Arama motoru optimizasyonu, belirli bir  arama terimi için  organik Google arama sonuçlarında  mümkün olduğunca üst sıralarda listelenmesi için web sitesinde ve dışında bir dizi önlemden oluşur  . Ve işte biraz jargon:

 • OnPage Optimizasyonu : Web sitenizdeki önlemler, örneğin  meta öğelerinizi iyileştirme , bir açılış sayfasındaki içeriğin anahtar kelime veya  varlık optimizasyonu ,  duyarlı tasarım vb.
 • OffPage Optimizasyonu : Geri bağlantı ve bahsetme gibi sitenizin dışındaki işlemler
 • Anahtar Kelimeler :  Arama terimleri
 • Backlink : Backlink  , bir web sitesinden başka bir web sitesine yönlendiren bir bağlantıdır.
 • Organik Arama Sonuçları (Doğal Listeler) : doğal ve ücretsiz  organik arama sonuçları
 • Arama motoru sıralaması : Arama sonuçlarının sıralaması

Bir not: Bunun sayfanızı hemen 1 numaraya atlamasını beklemeyin. Bunu başarmak için çok çalışma, bilgi birikimi ve sabır gerekiyor   . Arama motorları ile tabiri caizse görünürlük kazanmak zorundasınız.

Aynı zamanda, SEO optimizasyonunun aslında  kazanılan medya ile ilgili olmadığını da belirtmeliyim  . SEO, medyanızın daha iyi performans göstermesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir süreçtir. Ancak, sizin veya SEO ajansınızın yaptığı optimizasyon sayesinde   organik  trafik  “kazanabilirsiniz” . Bu, sitenizdeki içeriğin  medyanın kendisine ait olsa bile, organik trafiği bir tür kazanılmış medya haline getirir  .

Arama motoru sıralaması Google tarafından nasıl belirlenir?

Sonuç olarak, Google’ın her şeyden önce istediği bir şey var: kullanıcılara  aranan sonucu olabildiğince çabuk sunmak ve böylece onları memnun etmek . NEO Bilişim firmamız da bunu çok iyi bildiği için doğru uygulamalarla müşterilerini memnun edebiliyor. Çünkü o zaman o arama motoruna geri dönmeye devam ederler, böylece Google reklam satışlarından para kazanmaya devam edebilir. Büyük ölçüde basitleştirilmiş açıklama için çok fazla.

Temel olarak, İnternet devasa, devasa bir  kütüphaneden başka bir şey değildir  . Peki Google, ilk 10’da hangi eserlerin gösterileceğine nasıl karar veriyor? Çok basit (en azından yüzeyde):  Alaka düzeyi ve otorite faktörleri özellikle ağır basar . Bu nedenle Google algoritması, bir sayfayı değerlendirirken diğerlerinin yanı sıra şu faktörleri kullanır:

 • içerik, ingilizce Sayfadaki içerik  (arama sorgusu, kalite ve uzmanlıkla alaka düzeyi)
 • geri bağlantılar Diğer  web sitelerinden sayfaya yapılan geri bağlantılar ( alan adı popülerliği  ve  bağlantı popülerliği  , otoriteyi yansıttıkları için önemli SEO sıralama faktörleridir; Google,  metrik olarak PageRank’i kullanır )
 • Kalış süresi, engl  gibi  kullanıcı sinyalleri . Bekleme Süresi  veya  Google arama sonuçlarına hızlı dönüş  . Pogo sticking olarak da adlandırılan  Shortclick  (kullanıcı memnuniyeti)
 • HTTPS ,  Mobil Dostu ,  Güvenli Tarama ,  Temel Web Verileri  (Sayfa Deneyimi)

Başka bir deyişle, bir sayfanın belirli bir anahtar kelime için sıralanmasını istiyorsanız, o sayfanın  aranan şeyi ( arama amacı veya arama amacı  olarak da adlandırılır  ) sunması gerekir  . Yine de geri bağlantılar  ve tatmin edici bir kullanıcı deneyimi yoluyla belirli bir yetki düzeyi  oluşturmayı başarabilir misiniz  ? kullanıcı deneyimi, çok iyi sıralama şansınız var.