Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya terimi, kullanıcıların dünya çapında birbirleriyle ağ kurabilecekleri ve iletişim kurabilecekleri platformları ifade eder. Kâr odaklı şirketler bu kapsamlı iletişim seçeneğini reklam mesajlarının, değerli bilgilerin, cazip tekliflerin ve etkileşimli içeriğin yayılması için kullanır. Sosyal ağlarda içerik sağlamanın en büyük avantajı, hedeflenen hedefleme seçenekleridir.

Bu, çok özel kullanıcıları hedefleyebileceğiniz anlamına gelir. Sözde davranışsal hedefleme ile, örneğin, kullanıcı davranışına ve kullanıcıların ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklam mesajları gönderebilirsiniz. Sosyal medya pazarlamasını bu kadar etkili kılan tam da bu doğrudan hedef grup yaklaşımıdır.

Firmaların bu kanallar aracılığıyla ulaştığı kullanıcı sayısının çok olması nedeniyle markaların ve ürünlerin bilinirlik düzeyi büyük ölçüde artırılabilmektedir. Sosyal medya pazarlaması, çeşitli önlemlerden oluşan ve arkasında sofistike bir strateji olması gereken kolektif bir terimdir. Bu aynı zamanda özel kullanım ile iş odaklı pazarlama arasındaki farktır. Bireyler yakın ve uzak arkadaşlarıyla iletişim kurmak isterler.

Aklınıza ne geliyorsa onu yayınlıyorsunuz. Kurumsal sosyal medya kullanımı söz konusu olduğunda, içeriği yapılandıran ve belirli hedef gruplara dağıtan bir pazarlama stratejisine odaklanılır. Önemli hedefler arasında mesajların taktiksel iletişimi, hedef grupla etkileşim ve kendi web sitenize tıklama alma yer alır. Sosyal medya kullanıcılarına hitap etme şekli, durumlarına göre farklılık gösterir:

  • Potansiyel yeni müşteriler
  • Zaten bilinen umutlar
  • Mevcut müşteriler.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

NEO Bilişim tarafından size sağlayanan sosyal medya pazarlaması (kısaca: SMM) rastgele çalışmaz, bir stratejiye dayanır. Temel soru şudur: Bir okuyucuyu nasıl takipçiye, ondan da hayrana nasıl dönüştürebilirim? İyi bir pazarlama stratejisi, birbiriyle kenetlenen, birbirini tamamlayan ve en iyi durumda sinerji geliştiren, mükemmel şekilde koordine edilmiş bir dizi önlemden oluşur.

Bunu yapmak için ürüne, markaya veya hizmete en uygun kanalları birleştirmek önemlidir. Başka bir deyişle, tam olarak hedef kitlenin olduğu yerlerde pazarlamak. Sosyal medya pazarlaması, özellikle yayınlanan içerik ilgili kanala en uygun şekilde uygun olduğunda etkili bir şekilde çalışır.

Örneğin, bir video, fotoğraf veya metin katkısını nerede yayınladığınız önemli değildir. İçerik hedef kitleye ne kadar iyi uyarlanırsa uyarlansın, yanlış bir şekilde yayılırsa yine de bir sonuca varamayabilir. Bir sosyal medya stratejisi, kurumsal hedeflere sistematik olarak ulaşmak için yararlıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması İle Neler Kazanabilirim?

Sosyal medya danışmanlığı sayesinde markanızı iyi yerlere getirmeniz mümkün. Gelecek vaat eden bir pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız, öncelikle bununla hangi hedeflere ulaşmak istediğinizi kendinize sormalısınız. Bu hedefleri dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde çalışmaya değer. Sadece takipçi sayınızı artırmayı hedeflemek, şirketin başarısını artırabilecek stratejik bir hedef değildir. Sosyal medya pazarlaması çeşitli hedeflere ulaşabilir:

  • Farkındalığı artırın: Bu, yeni kullanıcılara ulaşmakla ilgilidir. Özellikle aramadıkları içeriğin farkında olmaları sağlanmalıdır.
  • Müşteri sadakati: Mükemmel müşteri hizmeti, büyük bir yatırım getirisi vaat ediyor. Yani buraya koyduğunuz şey size nakit olarak geri dönüyor. Mevcut müşterilere ulaşılabilir olma hissini vermekle ilgilidir. Müşteriler şirketle iletişime geçtiğinde ciddiye alınmak isterler. Sorular veya sorunlarla ilgili hizmet odaklı yardım elbette bir mesele olmalıdır.
  • Dış etki: Sosyal medya pazarlaması, olumlu bir imaj oluşturmak için idealdir. Bu, işveren markası anahtar kelimesini de içerir. Çünkü imaj, şirketin çekici bir işveren olarak algılanmasını da içeriyor.
  • Müşteri adayları oluşturun: Bir müşteri adayı, nitelikli bir ilgili kişidir. Bu, kendi web sitenizin trafiği ve çevrimiçi pazarlama önlemleriyle kazandığınız yeni potansiyel müşteriler hakkındadır.
  • Katma değer sunun: İyi bir sosyal medya pazarlamasıyla, kullanıcılara gerçek katma değeri temsil eden içerik sunabilirsiniz. Özel teklifler, promosyonlar, değerli bilgiler veya açıklayıcı videolar sadece birkaç örnektir.
  • Satışları artırın: Ürünler söz konusu olduğunda, sosyal medya pazarlaması onları çekici bir şekilde sunmaya yardımcı olabilir. Uygun önlemlerle, potansiyel müşteriye ürünle ilgili belirli bir soruna çözüm sunarak kullanıcıda bir ihtiyaç uyandırılabilir.