Adana web yazılım, işletmeler ve müşterileri arasında daha iyi iletişim sağlayan programlardır. İnternet kullanımının artmasıyla birlikte şirketler çalışma şekillerini değiştirmekte ve daha fazla web uygulamasını benimsemektedir. Bir web uygulamasının ne olduğunu anlamak, günlük hayatımızdaki önemini anlamanıza yardımcı olabilir. Bu yazıda bir web uygulamasının ne olduğunu, faydalarını ve nasıl çalıştığını açıklıyoruz.

Web uygulaması nedir?

Web uygulaması, belirli bir işlevi gerçekleştirmek için bir web tarayıcısı kullanan bir bilgisayar programıdır. Aynı zamanda bir web uygulaması olarak da adlandırılır. Web uygulamaları birçok web sitesinde mevcuttur. Basit bir örnek, bir web sitesindeki bir iletişim formudur.

Bir web uygulaması bir istemci-sunucu programıdır. Bu, bir istemci tarafı ve bir sunucu tarafı olduğu anlamına gelir. Buradaki “istemci” terimi, kişinin uygulamayı çalıştırmak için kullandığı programı ifade eder. Birçok bilgisayarın bilgi paylaştığı istemci-sunucu ortamının bir parçasıdır. Örneğin, bir veritabanı söz konusu olduğunda, istemci, kullanıcının veri girdiği programdır. Sunucu, bilgileri depolayan uygulamadır.

İşletmeler, hedef müşterileriyle bilgi alışverişinde bulunmalı ve işlem yapmalıdır. İnternet, gerekli tüm verileri yakalamanın ve saklamanın ve sonuçları kullanıcılara göstermenin bir yolu olması koşuluyla, bu amaç için mükemmel ve ucuz bir kanal olabilir. Web uygulamaları sayesinde kullanıcılar, alışveriş sepetlerini veya içerik yönetim sistemlerini kullanarak işletme ile etkileşime girebilir.

Web uygulamaları birçok farklı nedenle geliştirilebilir ve şirketler veya bireyler tarafından kullanılabilir. Bireyler, iletişimlerini kolaylaştırmak veya çevrimiçi bir şeyler satın almak için buna ihtiyaç duyarlar. Ayrıca çalışanlar, web uygulamaları ile projeler üzerinde işbirliği yapabilir ve paylaşılan belgeler üzerinde çalışabilir. Raporlar, dosyalar oluşturabilir ve herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazla bilgi paylaşabilirler.

Web uygulamaları icatlarından bu yana gelişti. İlk uygulamalardan biri, popüler bir sunucu taraflı betik dili olan Perl, 1987’de geliştirildi. Bu, İnternet’in akademik ve teknoloji çevreleri dışında gerçekten popüler hale gelmesinden önceydi. İlk web uygulamaları nispeten basitti ve 90’ların sonlarında daha karmaşık hale geldi. Bugün, milyonlarca Amerikalının günlük yaşamının bir parçası.

Web Uygulamaları Ne İşe Yarar?

Bir web uygulamasının aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantajı vardır:

 • Sabit sürücüye yüklemeniz gerekmez, bu nedenle alan sınırlamasına neden olmaz.

 • İşletmeden daha az destek ve bakım ve kullanıcının bilgisayarından daha düşük teknik gereksinimler gerektirir.

 • Bir web uygulaması, hem son kullanıcı hem de işletme için maliyetleri düşürür.

 • Güncellemeler merkezi olarak yapıldığından web uygulamaları her zaman günceldir.

 • Tüm kullanıcılar aynı sürüme erişebilir, böylece uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırır.

 • Bir web tarayıcısı ile web uygulamalarına her yerden erişebilirsiniz.

 • Tarayıcı uyumlu olduğu sürece, web uygulamaları işletim sistemi veya cihazdan bağımsız olarak birden fazla platformda çalışabilir.

 • Web uygulamaları, geliştiriciyi belirli bir bilgisayar türü veya belirli bir işletim sistemiyle uyumlu bir istemci oluşturma sorumluluğundan kurtarır.

 • Web uygulamaları, abonelik tabanlı web uygulamalarında yazılım korsanlığını azaltır.

Web Yazılıma Verilebilecek Örnekler Nelerdir?

NEO Bilişim web yazılım konusunda örnek verilebilecek bir çok projeye imza atmıştır. Bunları detaylandıracak olursak;

Web uygulamalarına örnek olarak web postası, kelime işlemciler ve elektronik tablolar dahildir. Video ve fotoğraf düzenleme, dosya dönüştürme ve dosya tarama da uygulamalardır. Yahoo ve Gmail gibi popüler e-posta programları vardır ve anlık mesajlaşma hizmetleri de web uygulamalarıdır.

Web uygulamaları, ekip üyelerinin Google Dokümanlar, Google Slaytlar, Google E-Tablolar ve bulut depolamayı içeren aynı belge üzerinde birlikte çalışmasına olanak tanır. Takvimlerin çevrimiçi paylaşımı da bir web uygulamasıdır.

Web uygulamaları, mobil web kullanımına yönelik artan ihtiyaca cevap verecek şekilde gelişmektedir. Geliştiriciler, İnternet’e bağlanan daha fazla mobil uygulama oluşturur. Bu evrime bir örnek, telefonunuza veya tabletinize indirip kullanabileceğiniz Dropbox uygulaması veya Facebook uygulamasıdır. Diğer örnekler alışveriş sepetleri, çevrimiçi perakende satışlar, çevrimiçi açık artırmalar, wiki’ler ve çevrimiçi bankacılıktır.

Web uygulamaları yerel uygulamalardan farklıdır. Yerel uygulamalar, belirli bir platform veya belirli bir cihaz için geliştirilmiş uygulamalardır. Bu cihaza kurulum gerektirirler. Bazı uygulamalar iki özelliği birleştirir. BT uzmanları bunlara hibrit uygulamalar diyor. Karma uygulamalar, web uygulamaları gibi çalışır, ancak bunları cihazınıza yerel bir uygulama gibi yüklersiniz. Hibrit uygulamalar, cihaza özel kaynakları da kendi avantajları için kullanabilir. Yerel uygulamalar bazen internet bağlantısı olmadan da çalışabilir. Web uygulamaları ve hibrit yapamaz.

Bir Web Yazılımı Nasıl Çalışır?

 1. Kullanıcı, uygulamanın kullanıcı arabirimi aracılığıyla İnternet üzerinden web sunucusuna bir istek oluşturur.

 2. Web sunucusu bu isteği web uygulama sunucusuna gönderir.

 3. Web uygulama sunucusu, istenen görevi yürütür ve ardından gerekli verilerin sonuçlarını üretir.

 4. Web uygulama sunucusu, bu sonuçları web sunucusuna geri gönderir (istenen bilgi veya işlenmiş veri).

 5. Web sunucusu, istenen bilgileri istemciye (tablet, mobil cihaz veya masaüstü) taşır.

 6. İstenen bilgiler kullanıcının ekranında görünür.